Ambasadorzy Empatii

Kurs online
Zapisz się
Podczas tego kursu zrozumiesz, że mamy moc pomagania sobie nawzajem w uzdrawianiu naszych trudnych przeżyć, w radzeniu sobie ze stresem i poczuciem samotności w świecie.
Że Ty masz tę MOC. Twoja ciepła obecność stanie się darem dla innych – Twoich dzieci, bliskich, znajomych a nawet nieznajomych.
Empatyczna obecność bowiem naprawdę koi ból, pomaga go zintegrować, a uczucie, że ktoś naprawdę nas rozumie jest konieczne, by odczuć ulgę, odprężyć się i poczuć, że wszystko jest z nami w porządku, że to, co przeżywamy ma zawsze sens. Że nie jesteśmy sami, że ktoś nam towarzyszy w burzy trudnych emocji i w cierpieniu spowodowanym niespełnionymi potrzebami.

Nauczysz się:

  • Jeśli tak się stało, to być może trudno Ci dziś cieszyć się w pełni życiem

    i nic nie przynosi Ci pełnej satysfakcji, nawet spełnienie finansowych marzeń, nawet wymarzona relacja, nawet upragnione podróże czy superdom.  Być może czujesz brak zapału, chaos i cichą desperację. Albo jakbyś umierała w środku. Sprawa jest prosta. Kiedy odrzucasz ofertę najlepszej pracy świata i najważniejsze przyczyny, dla których się tu znalazłaś, nie ma takiej opcji, by  Twoje życie było głęboko karmiące i pełne radości. Chciałabym Ci o przypomnieć o tym zaproszeniu, z którym się tu pojawiłaś i pomóc Ci osiągnąć głęboką zgodę z życiem. 

Dowiesz się:

  • jakie słowo jest najbardziej empatyczne na świecie;
  • jak w prosty sposób tworzyć empatyczne zapytania;
  • dlaczego czasami jest Ci tak trudno zaoferować komuś empatyczne wysłuchanie i co z tym zrobić;
  • jakie jest 5 największych mitów związanych z empatią, które blokują w nas empatyczne reakcje na słowa innych;
  • jakie niespełnione potrzeby kryją się za najczęstszymi trudnymi uczuciami;
  • dlaczego – jeśli chcesz naprawdę wspierać innych – to warto, byś zaczynał/zaczynała od empatii, i stanie się to dla Ciebie zupełnie naturalne;
  • że tak naprawdę, jak się dobrze wsłuchać, ludzie mówią tylko „proszę” i „dziękuję”.

Informacje praktyczne

Kurs składa się z 8 zadań, w każdym poznasz jeden kluczowy koncept, który krok po kroku będzie budował Twoją umiejętność wspierania innych w empatyczny sposób.

Kurs jest wprowadzeniem do empatii, więc przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z empatycznym wspieraniem innych.

O kursie

Kurs przeznaczony jest do samodzielnej pracy we własnym tempie po zalogowaniu do serwisu, nie ma możliwości kontaktu z autorką. Obejmuje 8 odcinków. Dostęp do kursu jest ważny przez rok.

W ramach kursu otrzymasz:

Wprowadzenia teoretyczne

Praktyki tygodnia

Materiały dodatkowe

Chciałabym opowiedzieć Ci o tym, jak doszło do tego, że dzielenie się wiedzą o empatii stało się moją najważniejszą życiową misją.

Urodziłam się w jako najstarsza z trzech córek. Byłam wychowywana na grzeczną dziewczynkę, która ze wszystkich sił wspiera rodziców – nie sprawiając swoją osobą kłopotów, świetnie się ucząc i będąc zastępczą mamą dla swoich dwóch sióstr, gdy mama z konieczności pracuje na całodziennych lub całonocnych dyżurach w szpitalu. W takim układzie nie pozostawało zbyt wiele miejsca na prawdziwą mnie, szybko nauczyłam się, że moje prawdziwe uczucia i potrzeby – przede wszystkim te nie do końca pasujące do zestawu uczuć grzecznej dziewczynki, muszą być na drugim planie, albo nie powinnam ich ujawniać. Tak rosła we mnie tęsknota, by ktoś mnie naprawdę zobaczył. Poznał, dogłębnie zrozumiał. Współtowarzyszył. Pomógł mi poznać, co czuję i dlaczego. Pokazał, że to ma jak największy sens i jeszcze – zachwycił się tym, co widzi.

Fantazjowałam, jak byłoby cudownie, gdyby mogli tego doświadczać wszyscy ludzie. Już jako dziecko zaczęłam marzyć o świecie, w którym każdy mógłby poczuć, że jest dla całego niego czy całej niej miejsce – takich, jakimi są, ze wszystkimi uczuciami. I żeby nikt nigdy nie doświadczał tego rodzaju desperackiej samotności, która płynie z przekonania, że nie możemy być sobą, jeśli chcemy być akceptowani.

Wiedziałam, że poświęcę wiele, by w tym kierunku zmienić świat, ale jeszcze nie wiedziałam jak.

Dowiedziałam się tego latem 2004 roku, bo to wtedy odkryłam coś, co miało zrewolucjonizować moje życie. Było jak odpowiedź na modlitwy, których nawet nie przyszło mi do głowy sformułować, bo istnienia takiej rzeczywistości nawet nie przeczuwałam jako możliwej. Wydawało się cudem.

Przez przypadek usłyszałam wówczas o wydarzeniu, które nazywało się: Europejski Festiwal Nonviolent Communication. Coś w tej informacji zaciekawiło mnie na tyle, że postanowiłam sprawdzić, czym się to je. Sięgnęłam do opisu w Internecie i już było „po mnie”. Nie mogłam uwierzyć, że wielka grupa ludzi zbiera się razem po to, by wzajemnie dawać sobie i doświadczać empatii, kontaktu z uczuciami i potrzebami, by w ten sposób budować świat dla wszystkich. 

Chociaż na Festiwalu nie było już miejsc, stanęłam na głowie, żeby przekonać organizatorów, że muszę, po prostu muszę być jego częścią. Udało się.

Trafiłam do społeczności ludzi, dla których naczelną wartością było wysłuchanie i zrozumienie innych i porozumienie budowane na głębokim ludzkim kontakcie. Pochodzili z różnych krajów i zostali zainspirowani pracą Marshalla Rosenberga, twórcy metody Nonviolent Communication, który wierzył, że wszystkie nasze uczucia są pochodnymi naszych potrzeb, a te z kolei stoją za wszystkimi naszymi działaniami. Pokazują one, jak chwila po chwili przepływa przez nas życie i dokąd chce się skierować. Jednym słowem, nie ma nic bardziej świętego niż nasze uczucia i potrzeby, odwrotnie niż przekaz, którego jesteśmy uczeni od dzieciństwa.

Przez siedem dni budowanej razem z innymi wspólnoty na małej farmie w Danii, odkrywałam, że istnieje sposób, by czuć, że wszystko, czego doświadczam i czego pragnę, jest dobre, właściwe, że można dostać wsparcie w odkrywaniu, do jakich potrzeb mnie moje uczucia prowadzą. Uczestnicy tego wydarzenia nazywali to empatią. Wiedzieli, też dobrze, jak się ją „robi”. Chłonęłam tę wiedzę jak gąbka. Przez siedem dni miałam non stop gęsią skórkę, bo przekonywałam się właśnie, że moja wielka wizja świata dla wszystkich wreszcie może się ziścić.

Potem sprawy potoczyły się szybko, po powrocie do Polski poświęciłam prawie cały mój czas na niesienie tej informacji w świat. Współtworzyłam Szkołę Trenerów Komunikacji opartej na Empatii, Studium Nonviolent Communication, zapraszałam trenerów z całego świata do prowadzenia warsztatów w Polsce, uczyłam empatii, stworzyłam kurs Ambasadorzy Empatii, który ukończyło ponad 2000 osób, dwa razy współorganizowałam Europejski Festiwal NVC w Polsce. Miałam poczucie ogromnego sensu, realizowałam misję swojego życia, byłam nieustraszona, bo czułam, że mówię o jakiejś najgłębszej ludzkiej prawdzie i potrzebie, a świat odpowiadał na to z entuzjazmem.

Dzisiaj zapraszam Ciebie do dołączenia do grupy ludzi, którzy patrząc oczami miłości na innych, zmieniają świat na lepsze. Zostań Ambasadorką/Ambasadorem Empatii!

Ewa Panufnik

Dojrzewalnia/Ambasada Empatii

Cena kursu: 129 zł