Ogólnopolska Sieć Ambasadorów Empatii

Szkolenie online
Dołącz!

Czy chcesz dołączyć do drużyny osób, które budują świat pokoju i porozumienia?

Tworzymy Ogólnopolską Sieć Ambasadorów Empatii!

 „Miłość i współczucie to konieczność, a nie luksus. Bez nich ludzkość nie może przetrwać”
Dalai Lama

Kryzys empatii?

Stephen Trzeciak i Anthony Mazzarelli, autorzy przełomowej książki “Compassionomics. The revolutionary evidence that caring makes a difference”, opisują wypadek, który wydarzył się w Szwecji w lutym 2007 roku, kiedy na autostradzie pod Uppsalą zderzyły się czołowo dwa podmiejskie autobusy. 6 osób zginęło a 56 przeżyło ten okropny wypadek. 5 lat później badacze zapytali każdego z ocalałych, co pamiętają z wypadku po tym czasie. Wielu z nich pamiętało ból fizyczny, jakiego wówczas doświadczyli – tego badacze się spodziewali, ale niezwykle zaskoczyło ich to, że prawie wszyscy najbardziej jednak zapamiętali coś innego – a mianowicie brak empatii ze strony pracowników opieki medycznej, którzy się wówczas nimi zajmowali w kilku różnych szpitalach.

Wygląda na to, i potwierdzają to badania w różnych krajach, że doświadczamy ogromnego kryzysu empatii.

Wystarczy przecież spojrzeć na to, co się dzieje ostatnio w Polsce – jak trudno nam zaakceptować inność, jak trudno widzieć człowieka w kimś, kto ma inne wartości, inne strategie działania.

Ale inna droga istnieje. Głęboko w to wierzymy i postanowiłyśmy, że zrobimy, co w naszej mocy, by nasza zdolność do empatii rosła.

Ambasadorzy Empatii

Program Rozwoju dla Pokoju „Ambasadorzy Empatii” Ewy Panufnik powstał już w 2008 roku. Ukończyło go już ponad 2000 osób, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Dlatego zdecydowałyśmy, że tworzymy Ogólnopolską Sieć Ambasadorów/Ambasadorek Empatii, czyli ludzi, którzy w różnych częściach naszego kraju będą nieśli wiedzę o potężnej mocy empatii.

Chcemy zainicjować ruch społeczny, który stanie się katalizatorem zmiany, jeśli chodzi o empatyczny kryzys.

Empatia

Zazwyczaj empatia postrzegana jest jako współodczuwanie, czucie z drugim człowiekiem jego emocji, jego doświadczeń, sytuacji życiowej. Natomiast nasze szkolenie bazuje na rozumieniu empatii w sposób, w jaki widział ją Marshall Rosenberg – twórca Nonviolent Communication, czyli Porozumienia bez Przemocy.

W pierwszym podejściu empatia często jest czymś biernym i mało praktycznym – tylko wyobrażamy sobie, jak to jest być chorym, stracić pracę, mieć depresję, czy zostać skrytykowaną przez szefa. Możemy podjąć pewne działania, aby wesprzeć osobę, do której czujemy empatię w tego typu okolicznościach, ale w przeważającej większości sytuacji pozostajemy na poziomie mentalnym. To bardzo szlachetne uczucie, ale brakuje tu konkretu. Z tego powodu doświadczanie empatii może być całkiem wyczerpujące, bo często powoduje, że czujemy się bezradni, nie wiemy, jak moglibyśmy pomóc.

Zaś podejście promowane przez Marshalla Rosenberga jest rewolucyjne. Według niego:

EMPATIA to ciepła, pełna zrozumienia obecność, gdzie w pełen otwartości sposób słuchamy i towarzyszymy innej osobie w tym, co czuje.

Ten proces może przebiegać bez słów, ale kiedy je dodamy, możemy pomóc drugiej osobie dotrzeć do potrzeb, z których te uczucia wynikają. Ma ona wówczas więcej informacji, aby zadbać o siebie w najlepszy sposób. Dzięki wiedzy o spełnionych i niespełnionych potrzebach może bowiem wybierać strategie (czyli sposoby spełnienia potrzeb), które najlepiej jej posłużą.

Mówiąc prosto – empatia to taki sposób pełnej skupienia obecności i słuchania drugiej osoby, aby za jej słowami – niezależnie od ich treści i formy – odnajdywać jej uczucia i stojące za nimi potrzeby. Tworzy on przestrzeń, której potrzebuje rozmówca, aby mógł w pełni siebie wyrazić i doświadczyć bycia zrozumianym.

Takie podejście może nawet zmieniać mózg osoby, której taką jakość obecności i słuchania oferujemy! Może zmieniać sposób, w jaki my doświadczamy świata i innych osób.

Pomaga uwierzyć, że jesteśmy wystarczająco dobrzy, warci miłości, tacy, jacy jesteśmy, że świat jest bezpieczny, że możemy zaufać innym, że mamy znaczenie.

Empatyczna obecność bowiem naprawdę koi ból, a wiedza, że ktoś naprawdę nas rozumie jest konieczna, by odczuć ulgę, odprężyć się i poczuć, że wszystko jest z nami w porządku, że to, co przeżywamy ma sens. Empatia redukuje stres, wspiera szybsze zdrowienie, wzmacnia odporność, może pomóc radzić sobie z depresją, sprawia, że to, co nie do zniesienia, daje się unieść.

David Howe (w książce Empatia. Co to jest i dlaczego jest taka ważna”), twierdzi, że empatia to jedna z umiejętności, które uczłowieczają ludzi oraz ich relacje z innymi i cytuje Fransa de Waala, który mówi o tym, że empatia to klej społeczny”, pozwalający budować zdrowsze, szczęśliwsze i bezpieczniejsze i bardziej twórcze społeczeństwa.

Marzymy o świecie, w którym tak rozumiana i doświadczana empatia będzie dostępna każdemu, na co dzień.

Dla kogo

Jeśli coś takiego Cię woła i chcesz doświadczyć zmieniania świata na lepsze wraz z innymi podobnie czującymi osobami w bardzo praktyczny i namacalny sposób, a przy okazji odmienić swoje relacje oraz relację z samym/samą sobą, zapraszamy Cię do udziału w tym projekcie.

O szkoleniu

Projekt rozpocznie się 22 września 8-tygodniowym cyklem spotkań online, podczas których będziemy się uczyć, jak rozbudzać w sobie empatię oraz jak okazywać ją innym i sobie. Będzie to intensywny trening empatii według podejścia Nonviolent Communication.

Chętni, którzy go ukończą i spełnią wymagania (obecność na przynajmniej 7 z 8 spotkań online, cotygodniowe spotkania w empatycznej parze, przesłanie raportu po ukończenia szkolenia), otrzymają tytuł Ambasadora/Ambasadorki Empatii i staną się częścią ogólnopolskiej sieci, niosąc empatię dalej w świat i odmieniając swoje bliskie i dalsze otoczenie. Kawałek po kawałku odmieniając Polskę.

b3lineicon|b3icon-comments||Comments

8 spotkań online

Spotkamy się 8 razy we wtorki od 18:00 do 20:30 w dniach 22.09, 29.09, 6.10, 13.10, 20.10, 27.10, 3.11, 10.11

b3lineicon|b3icon-responsive-design||Responsive Design

Nagrania i materiały

Nagrania wszystkich spotkań oraz zestaw materiałów z teorią i ćwiczeniami dostępne będą przez rok na platformie online

b3lineicon|b3icon-users-group||Users Group

Grupa na Facebooku

Do Twojej dyspozycji będzie zamknięta grupa na Facebooku by łatwiej kontaktować się z nami i innymi uczestnikami

b3lineicon|b3icon-group-round||Group Round

Sieć wsparcia

Będziemy zachęcać wszystkie osoby uczestniczące w kursie do wspierania się i ćwiczenia empatii również po szkoleniu

Dwa kursy online w bonusie!

Ogólnopolska Sieć Ambasadorów Empatii Dojrzewalnia i Empathic Way Bonusy

Dołączając do szkolenia otrzymasz za darmo dostęp do dwóch kursów online:

  • „Ambasadorzy Empatii” autorstwa Ewy Panufnik o wartości 129 zł 

  • „Cztery kroki do lepszej relacji z innymi i sobą” Magdaleny Malinowskiej o wartości 89 zł. 

O nas

Ewa Panufnik Ogólnopolska Sieć Ambasadorów Empatii

Ewa Panufnik

Jestem nieustającą poszukiwaczką życiowego sensu. Bywam trenerką, wizjonerką, twórczynią, inspiratorką i liderką. Odkąd pamiętam, marzyłam o tym, by zmieniać świat na lepsze. I to zawsze na dużą skalę. Wciąż wierzę, że zbudowanie świata, w którym każdy czuje się jak w domu, jest możliwe. Od wielu osób usłyszałam, że inspiruje ich we mnie połączenie odwagi i rozmachu działania z dużą wrażliwością. Jedną z moich najważniejszych wartości i ogromną pasją jest rozwój osobisty. Od 15 lat wspieram kobiety w dorastaniu – czyli braniu pełnej odpowiedzialności za swoje życie, po to, by móc się nim w pełni cieszyć. Ważną częścią mojej życiowej misji jest też dzielenie się wiedzą o tym, jak empatia może w niezwykły sposób zmieniać nas i nasze relacje. www.dojrzewalnia.pl 

Magdalena Malinowska Ogólnopolska Sieć Ambasadorów Empatii

Magdalena Malinowska

Jestem certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy (certyfikat CNVC, USA). Wspieram w budowaniu satysfakcjonującego życia dobrych relacji, prywatnych i zawodowych, poprzez szkolenia indywidualne i grupowe pogłębiające umiejętność skutecznej komunikacji. Inspiruję do szczerego dawania informacji zwrotnych oraz otwartości na perspektywę innych osób. Pomagam we wdrażaniu Porozumienia bez Przemocy (NVC) m.in. w związkachfirmach i w organizacjach pozarządowychwww.empathicway.pl

Już dziś dołącz do osób, które dzięki empatycznej postawie budują świat, w którym jest więcej pokoju i porozumienia i które transformują swoje relacje na o niebo lepsze oraz stają się wielkim wsparciem dla innych – partnera/partnerki, dzieci, przyjaciół, współpracowników, znajomych…

Zapraszamy, Ewa Panufnik i Magdalena Malinowska!

Cena promocyjna: 499 zł do 10 września
Cena regularna: 1199 zł

Jeśli cena jest przeszkodą, bo np. jesteś samotną mamą, daj nam znać a poszukamy rozwiązania: ewa@dojrzewalnia.pl

logo Empathic Way Magdalena Malinowska