10 kroków do spełnienia Codziennie sprawdzone rady najlepszych Trenerów. Skorzystaj i ciesz się życiem!
___

10 kroków, jak żyć swoim życiem w pełni

Cała sztuka polega na tym, żeby nie tylko wiedzieć, czego się chce, ale i doceniać, czuć i wyrażać wdzięczność za to, co się ma. Monika Bielecka – Prokop i Dominika Fieńko – Nawrocka wierzą, że jeśli będziesz doceniać miejsce, w którym jesteś i jednocześnie nie bać się sięgać po więcej, wierząc, że zasługujesz na to, co najlepsze, nauczysz się żyć swoim życiem w pełni.

Ich motto

„Żyć to znaczy rodzić się w każdej minucie”
Erich Fromm

10 kroków

 1. Bądź dla siebie najważniejsza! Patrz na siebie z miłością i troską. To punkt wyjścia do dobrego kontaktu ze sobą i innymi. Jedyną osobą, którą jesteś w stanie naprawdę zmienić, jesteś Ty sama. Bez dobrego kontaktu ze sobą będzie Ci trudno świadomie i szczęśliwie przeżyć swoje życie.
 2. Codziennie odpowiadaj sobie na pytanie, czego JA potrzebuję, aby być szczęśliwszą? Kiedy Ty zaczynasz być bardziej szczęśliwa, Twoje otoczenie widzi zmianę i rezonuje z nią. Tak to działa – Twoi bliscy zaczynają czuć się lepiej, nagle zjawia się ktoś, kto pomoże rozwiązać jakiś węzeł gordyjski…
 3. Jasno wytyczaj swoje granice i komunikuj je innym. Pytaj siebie czego chcesz, zamiast czego oczekują ode mnie inni, lub co powinnam. Czy znajoma wydaje Ci się sytuacja, kiedy stawiasz potrzeby innych ponad swoimi? Miałaś skończyć pracę o 16 i iść na spacer, ale dziecko ma zadanie z matematyki, którego nie rozumie. Co robisz? Twoi bliscy potrzebują wiedzieć, gdzie są Twoje granice, co jesteś w stanie dla nich zrobić, a co musi poczekać lub zostać zrobione przez kogoś innego. Komunikuj jasno i otwarcie, gdzie przebiegają te granice.
 4. Nie bój się rezygnować z relacji, które Cię nie karmią – naprawdę masz na nie czas i energię? Codziennie dysponujesz pewną dawką energii. Te 100% powinno wystarczyć na wszystkie działania, które masz wykonać i na wszystkie relacje, które chcesz karmić. Czasami jakaś relacja jest trudna, bo masz w niej coś jeszcze do zrobienia, a czasami po prostu się wypaliła. Idziesz swoją drogą, spotykając na niej różne osoby, w jednym momencie życia są Ci bliskie, w innym zostają gdzieś z boku – to naturalny proces, pozwól sobie na niego.
 5. Znajdź czas na pielęgnowanie ważnych dla Ciebie relacji – regularne spotkania z przyjaciółką są równie ważne, jak wizyta u lekarza. Wpisz jedne i drugie w kalendarz. Pielęgnuj te osoby i relacje, które Cię uskrzydlają. I nie chodzi tutaj o te, które są lekkie, łatwe i przyjemne. Skup się na relacjach, które są prawdziwe i w których czujesz przepływ – równowagę w dawaniu i braniu. Bądź gotowa na przyjmowanie informacji zwrotnej na swój temat – to urealnia obraz samej siebie. I dbaj o swoje zdrowie – nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.
 6. Jeśli poczujesz, że w pędzie codzienności zgubiłaś gdzieś siebie… zatrzymaj się, sprawdź gdzie jesteś i jak wygląda „tu i teraz”. Weź głęboki oddech, rozejrzy się wokół i zapytaj siebie, co teraz jest najważniejsze? Może to szansa, aby zweryfikować, czy zmierzasz we właściwym kierunku, czy nadal chcesz isć tą drogą, czy warto coś zmienić?
 7. Znajdź codziennie 20 minut, aby pobyć tylko ze sobą, w takiej formie jaka jest dla Ciebie najlepsza (medytacja, spacer, kąpiel, taniec etc.). Bądź siebie ciekawa i sprawdzaj, na co dzisiaj masz ochotę. To mała inwestycja w lepszy kontakt ze sobą i okazja, aby spędzić czas z najważniejszą dla Ciebie osobą – Tobą samą.
 8. Oczekuj wszystkiego, co najlepsze i sięgaj po to śmiało. Świat jest miejscem obfitości, z którego każdy może korzystać – Ty także. Zacznij zauważać tę obfitość i daj sobie do niej prawo. Pierwszym krokiem może być wizualizowanie siebie jako osoby, która już ją posiada – cokolwiek to dla Ciebie znaczy. Skoro to myśli i pragnienia stwarzają rzeczywistość, twórz taką, jakiej Ty pragniesz.
 9. Popełniasz błędy? Uff, jesteś człowiekiem! Coś Ci się nie udało? To część życia, której wszyscy doświadczamy, często ta najbardziej rozwojowa. Zamiast się oceniać i obwiniać, potraktuj to jako ważną lekcję na przyszłość i idź dalej.
 10. Doceniaj miejsce, w którym jesteś. Doceniaj to, co masz, kim jesteś oraz drogę, którą przeszłaś, aby znaleźć się właśnie w tym miejscu. Rozejrzyj się, zobacz bliskich wokół Ciebie, celebruj chwile szczęścia, wspólne rytuały, ale też te zwyczajne momenty. Ciesz się nimi tu i teraz… dopóki Ty i Oni wciąż tu jesteście.

Pamięci Kasi Köppen

Praktyka

 • W trakcie kilku następnych dni, gdy ktoś poprosi Cię o zrobienie czegoś, sprawdź ze sobą, czy naprawdę chcesz to zrobić i czy „tu i teraz” masz na to przestrzeń.
 • Dzisiaj, o każdej pełenej godzinie zatrzymaj się, pomyśl za co siebie doceniasz i delektuj się tą chwilą.

Nasze trenerki

Monika Bielecka Prokop i Dominika Fieńko–Nawrocka

Monika Bielecka Prokop

Socjolożka, trenerka re­ko­men­do­wa­na przez PTP, coach, me­dia­tor­ka, mama, żona i dzien­ni­kar­ka z za­mi­ło­wa­nia.

 

Dominika Fieńko – Nawrocka.

Coach, Zen coach, dy­plo­mo­wa­na tre­ner­ka roz­woju oso­bis­tego i ko­mu­ni­ka­cji opartej na empatii.

Zapraszamy

Monika i Dominika zapraszają do wzięcia udziału w 6-cio miesięcznym programie „Życie Sensu Pełne”
www.dojrzewalnia.pl/endorfina/psy­cho­in­spi­ra­cje/za­in­spi­ruj_sie/zy­cie_sen­su_pel­ne.html

Zaproś przyjaciółkę do akcji, wyślij
e-kartkę

Świętuj z nami w większym gronie. Wyślij zaproszenie do ogrodu róż do Twoich znajomych.
Dziękujemy!

Przykładowa kartka

Facebook