10 kroków do spełnienia Codziennie sprawdzone rady najlepszych Trenerów. Skorzystaj i ciesz się życiem!
___

10 kroków do… tego, jak zmieniać swoje życie, żeby zmienić

Zmiana - kto jej w życiu nie zna i nie doświadcza… Mówi się, że to jedyna stała rzecz w życiu. Na sporo rzeczy nie mamy często wpływu i przyjmujemy je z różnymi emocjami. A co się dzieje z tymi, na które mamy wpływ? Często… nic. „Jakoś to będzie” i żyjemy z dnia na dzień, przekonani, że na zmiany zawsze jest czas, stąd „jutro” jest najbardziej zapracowanym dniem tygodnia. „Kiedyś na pewno to zrobię”, „mam zamiar”, „jutro to już na pewno zacznę”, „chciałabym, ale…” – STOP! Szkoda życia, zabierz się do zmiany od zaraz w 10 prostych krokach:

Jej motto

„Jeśli zawsze robisz, to co dotąd robiłaś, nie dziw się, że otrzymujesz to, co dotąd otrzymywałaś...”

10 kroków

 1. Zatrzymaj się!
  Tak, dokładnie tak! Przystań na chwilę w swoim codziennym życiu, zabieganiu, pędzeniu skądś do dokądś i zastanów się: czy żyję życiem, jakiego pragnę? Na jakiej zmianie mi zależy? Dlaczego jest dla mnie ważna? Jak długo chcę jeszcze czekać i na co?
 2. Pomyśl: czy siedzę za kierownicą swojego życia?
  Jaki mam wpływ na swoje życie? Kto decyduje o tym, jak ono wygląda? Odpowiesz: ja sama? Sprawdź, czy na pewno. A może jesteś tylko pasażerem na tylnym siedzeniu? Ślepy los, wiara w cud, ktoś inny, komu na to pozwalasz, mówi Ci, gdzie masz jechać? A może (o Boże!) schowałaś się w bagażniku przed odpowiedzialnością za własne życie? Jak długo chcesz tam tkwić? Weź swoje życie w swoje ręce.
 3. Wybierz obszar życia, w jakim potrzebujesz zmiany i na nim się skoncentruj
  Jedno jest pewne: jeśli się weźmiesz za wszystko, to nie weźmiesz się za nic. Zastanów się dokładnie, czego pragniesz, na czym Ci zależy, co od dawna doskwiera Ci jak kamyk w bucie? Jak długo jeszcze chcesz z nim maszerować przez życie? Potrzebujesz zmiany zawodowej, osobistej, poprawy jakości relacji, zmiany miejsca zamieszkania, nowej pracy, poprawy jakości i stylu swojego życia, odnalezienia w nim harmonii, lepszego zarządzania finansami, pracy nad kondycją…? Wybierz!
 4. Odważnie wyrusz na połów wieloryba
  Nieokreśloność tego, do czego dążymy bywa często pierwszym krokiem do niepowodzenia na drodze do zmiany. Poświęć czas na „wycieczkę na Marsa”, rozwiń skrzydła wyobraźni, pomyśl, jak chciałabyś w szczegółach, żeby wyglądało Twoje życie po zmianie. Dlaczego to jest dla Ciebie ważne? Nowym dom? Jak ma dokładnie wyglądać? Gdzie być? Nowa praca? Własna firma? Gdzie chcesz pracować, na jakim stanowisku, w jakim otoczeniu? Stracić na wadze? A ile to ma być konkretnie, co Ci to da i jak się wtedy będziesz czuła? Złów swojego wieloryba, bez wizji zmiany nie ruszysz z miejsca.
 5. Oceń swój poziom dyskomfortu sytuacji, w jakiej jesteś
  Jak bardzo uwiera Cię teraz brak zmiany? Jak bardzo źle się czujesz ze sobą, w swoim życiu, pracy, w relacjach, w swoich nałogach i słabościach? Jak bardzo jesteś zaprzyjaźniona ze strachem, a jak bardzo z rezygnacją? Jeśli to nie jest 10 w skali od 0 do 10, to znaczy, że być może masz jakieś korzyści z tego, że „jest jak jest” i dlatego nie spieszy Ci się „aż tak” do zmiany? Bądź ze sobą szczera.
 6. Sprawdź, co Ci mówią o Tobie Twoje przekonania?
  „Jestem już na to za stara”, „za głupia”, „za gruba”, „ to się nie może udać”, „inni mówią, że..”, „na pewno się nie uda”, „a jak się uda, to sobie nie dam rady przecież”… Brzmi znajomo? Tak samo jak, pierwsze niepowodzenia na drodze do zmian, lubimy nazywać porażką i traktujemy je jak wyrok: „jak się nie udało, to się już na pewno nie uda”… SKĄD TO WIESZ? Pomyśl, pozytywne nastawienie to podstawowy składnik Twojego ekwipunku w podróży do zmiany. Daj sobie szansę wyruszyć w drogę. Daj sobie szansę dotrzeć na metę.
 7. Poszukaj korzyści
  Strach przed zmianą powoduje, że częściej jesteśmy w stanie „jednym tchem” wymienić argumenty na „nie”, niż otworzyć umysł i serce na nowe możliwości, szanse, inną perspektywę. Masz już wizję tego, czego pragniesz? Nazwij korzyści, jakie osiągniesz, kiedy dojdziesz tam, gdzie chcesz. Sprawdź, jak bardzo są dla Ciebie atrakcyjne. Dlaczego? Bo kolejny krok dotyczy Twojej motywacji do działania.
 1. Zadbaj o motywację
  „Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce” – skąd my to znamy, prawda? Tymczasem motywacja do działania to siła napędowa wszelkich zmian. Sprawdź, na ile atrakcyjne są dla Ciebie Twoje cele i jak bardzo są dla Ciebie priorytetowe. Przygotuj się też na to, że motywacja wymaga pielęgnowania i słabnie, jeśli jest zaniedbywana lub gdy tracisz z oczu swoje cele i przestajesz podążać we właściwym kierunku. Daj sobie również czas. Nowy nawyk, nad którym pracujesz, potrzebuje minimum 21 dni, żeby „wszedł w życie”, nie poddawaj się przedwcześnie.
 2. Przygotuj plan zmiany.
  Plan zmiany to jak mapa w podróży. To droga, którą podążasz do celu. To też zobowiązanie przed samym sobą: co postanawiasz, ile czasu planujesz, jaki termin realizacji wyznaczasz, jakie konkretnie działania podejmiesz, na czyje wsparcie możesz liczyć. Nie zapomnij o swoich zasobach i mocnych stronach, które możesz wykorzystać w podróży. Nie zapomnij również po prostu rozpocząć podróż. Postaw pierwszy, najmniejszy krok, postaw go już dziś.
 3. Celebruj sukcesy
  Nie przywiązuj większej wagi do skali sukcesu, niż do tego, że go w ogóle osiągnęłaś. Nagradzaj siebie choćby za najmniejsze, malutkie kroczki i sukcesy na drodze do zmiany. One są motorem napędowym Twojej motywacji, one też będą Cię wspierać, kiedy masz słabszy dzień. Bądź z siebie dumna i doceń siebie. Nagradzaj się za wysiłek, konsekwencję i wychodzenie ze swojej strefy komfortu.

Praktyka

Skończyłaś lekturę tekstu i zastanawiasz się, jak możesz od razu przejść do działania na rzecz zmian w swoim życiu? Pobądź trochę sama ze sobą, niech nikt Ci nie przeszkadza. Zadaj sobie ważne pytania, miej odwagę znaleźć odpowiedzi. PODEJMIJ DECYZJĘ. Powodzenia!

Nasza trenerka

Edyta Jagodzińska-Pawluk

 

Certyfikowany Coach CoachWise™, Trener biz­ne­su i rozwoju oso­bis­te­go, menedżer z blisko 8-letnim doś­wiad­cze­niem za­wo­do­wym na różnych szczeblach za­rzą­dza­nia w branży medialnej. Mówią o niej, że jej energia działa na innych tak, jak "mała czarna kawa na czczo przed śniadaniem". Pasjonatka rozwoju własnego i innych. Jako trener rozwoju osobistego wierzy, że każdy z nas może osiągnąć wszystko, czego zapragnie, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Na swoich warsztatach inspiruje do rozwoju, zaraża uczestników swoim "Rusz już!", ośmiela do zmian, motywuje do działania, pokazuje możliwości, stwarza okazje do odkrywania własnego potencjału.

www.perpetua.pl

Zapraszamy

Zapraszamy Cię tutaj codziennie...

Zaproś przyjaciółkę do akcji, wyślij
e-kartkę

Świętuj z nami w większym gronie. Wyślij zaproszenie do ogrodu róż do Twoich znajomych.
Dziękujemy!

Przykładowa kartka

Facebook