10 kroków do spełnienia Codziennie sprawdzone rady najlepszych Trenerów. Skorzystaj i ciesz się życiem!
___

10 kroków do… oswojenia domowych finansów

Jeśli potrzebujesz wsparcia w opanowaniu domowej kasy, jeśli chcesz wprowadzić porządek do domowego budżetu, jeśli chcesz spokojnie patrzeć na swoją finansową przyszłość, to spokojnie zacznij iść poniższym szlakiem.

Przekonaj się sama, że można opanować budżet domowy – wystarczy wykonać 10 maleńkich kroczków. Wprowadź odważnie zasady i zacznij świadomie kształtować stan domowego konta oraz świadomość finansową całej rodziny – pamiętaj – najdłuższa trasa zaczyna się od maleńkiego kroku.

Motto

Nie to, ile zarabiasz czyni Cię bogatą, lecz to, co robisz z zarobionymi pieniędzmi.

Zaczynamy podróż!!!

Krok 1

Określ cel podróży. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz zapanować nad domowym budżetem. Może wpadasz w długi i chcesz z nich wyjść? Może chcesz się przeprowadzić i potrzebujesz pieniędzy? A może chcesz zacząć oszczędzać na tak zwaną starość? To ważne, aby dobrze znać swój cel.
Napisz swój cel na kartce i powieś w widocznym miejscu – niech motywuje Cię do działania.

Krok 2

Określ czas podróży. Zastanów się, kiedy chcesz osiągnąć swój cel – za rok, za pół roku, za 10 lat. Spójrz realnie i uczciwie oceń swoje możliwości i aspiracje. Gdy będziesz znała czas, łatwiej będzie dobrać działania.

Krok 3

Określ przewodnika i zbierz ekipę. Każde działanie wymaga szefa – określcie w domu, kto będzie prowadzić domowy budżet. Pamiętaj, by w pracę zaangażowana była cała rodzina – wspólne działanie i cel zjednoczą Was i łatwiej będzie wprowadzić zasady.

Krok 4

Przygotuj się do podróży – obserwuj rzeczywistość. Pracę nad domowym budżetem zacznij od analizowania bieżących wydatków przez co najmniej trzy miesiące, a wyniki obserwacji zapisuj w przygotowanej tabelce - dostosowanej do potrzeb Twojej rodziny. Wymaga to zbierania paragonów za zakupy, wydruków z bankomatów czy potwierdzeń dokonania transakcji kartą kredytową. Ujmujcie wszystkie wydatki, jakich dokonała cała rodzina. Zastanówcie się, na co niepotrzebnie wydajecie pieniądze, czego kupujecie za dużo. Z czego można zrezygnować bez przykrości.

Krok 5

Ustalamy trasę podróży. Skoro już wiesz, na co przeciętnie wydajecie pieniądze i na co możesz liczyć, opracuj plan domowego budżetu na kolejny rok. Plan przygotuj na każdy miesiąc. Zapisz go w opracowanej tabeli – ułatwi Ci to analizowanie i podsumowanie każdego miesiąca.

Krok 6

Systematycznie analizuj trasę. Co miesiąc sprawdzaj, czy udało się zrealizować założony plan. Przedyskutuj z rodziną, co się udało osiągnąć, czy trzeba coś poprawić. Jeśli jakiś wydatek znacząco się różni i wiesz, że będzie tak co miesiąc, koniecznie wprowadź korekty w całym rocznym planie.

Krok 7

Świętuj sukces. Po zakończonym miesiącu bądź roku usiądź z rodziną i omówicie to, co się wydarzyło pod względem finansowym. Na pewno udało się osiągnąć kilka pozytywnych rzeczy – może na wyprzedażach kupujesz mniej zbędnych rzeczy, które i tak potem lądują w odległym kącie szafy? Nie kupujesz fast foodów lecz przygotowujesz kanapki w domu? Twoje dziecko oszczędza co miesiąc część kieszonkowego na wspólne wakacje? A może w końcu spłaciliście kartę kredytową? Świętujcie swój sukces – każdy!! To wspiera działania. Warto nagrodzić trud nawet drobną nagrodą – może wypad na lody do ulubionej cukierni?

Krok 8

Wprowadź zasady - zawsze wiesz, ile masz pieniędzy oraz najpierw rachunki, czyli wydajesz tyle, ile masz. Wsparciem w zarządzaniu domowym budżetem będzie wprowadzenie poniższych zasad. Zawsze wiesz, jakimi pieniędzmi dysponujesz w danym miesiącu i ile jeszcze pozostało do końca miesiąca. Na początku pracy z domową kasą najlepiej wprowadzić płacenie gotówką – wypłacacie ustaloną kwotę pieniędzy na każdy tydzień i nie możecie jej przekroczyć – zakaz płacenia kartą.

Co miesiąc najpierw płać wszystkie rachunki – czynsz, energia, telefon, ubezpieczenia, raty. Pozwoli Ci to uniknąć pojawienia się jakichkolwiek zaległości. Po zapłaceniu rachunków doskonale wiesz, jakimi pieniędzmi możesz gospodarować w danym miesiącu. Ten krok pozwoli osiągnąć bardzo ważny cel – wydajesz tylko tyle, ile masz.

Krok 9

Wprowadź zasady – oszczędzaj. Małymi kroczkami naucz Twoją rodzinę oszczędności. Co miesiąc powinno się oszczędzać 5-10% wynagrodzenia. Daj sobie czas – zacznij od małych kwot i dojdź do 10%. Ograniczanie zbędnych wydatków na pewno pozwoli Ci spokojnie gromadzić pieniądze na „czarną godzinę”. Dobrze mieć oszczędności na co najmniej 6 miesięcy bez pracy – by w sytuacji awaryjnej komfortowo szukać nowego zajęcia.

Krok 10

Wprowadź zasady – systematycznie i kompletnie, czyli jak wszędzie. Wprowadzenie zasad ma sens wtedy, gdy będą realizowane systematycznie i będą obejmowały wszystkie elementy domowego budżetu, a także całą rodzinę. Aby opanować domowe finanse, należy pracować nad nimi ciągle i konsekwentnie – jeśli umawiamy się, że zbieramy wszystkie paragony, aby analizować wydatki, to tak robi cała rodzina każdego miesiąca. Zaangażowanie wszystkich osób z rodziny, wypełnianie całości zasad oraz ujęcie wszystkich wydatków zapewni Wam sukces!

Każda z nas może pokonać powyższą trasę – trzeba tylko określić, co jest ważne – gdy postawimy sobie istotny cel, na pewno zechcemy wprowadzić w życie powyższe zasady, bowiem najważniejsza jest motywacja.

Trzymam kciuki za powodzenie i zwiększające się oszczędności na koncie!

Praktyka

Twoja sytuacja

Usiądź wygodnie i zastanów się, czy dziś jesteś w stanie powiedzieć ile i na co wydajecie pieniędzy? Ściągnij i wydrukuj tabelkę.

Autorka

Joanna Mróz

Joanna Mróz

Finanse to moja praca. Mój umysł nieźle radzi sobie z analizą, biznes planami, wszelakimi wyliczeniami. Z za­mi­ło­wa­nia jestem wyk­ła­do­wcą na stu­diach po­dy­plo­mo­wych i sta­ram się łatwym ję­zy­kiem w spo­sób prosty pokazać, że finanse są ciekawe i każ­dy może je opanować. Prowadzę tak­że szkolenia z zakresu finansów. Po godzinach pracy lekko nieposkromiona i pełna energii miłośniczka różnorodnej muzyki, książek i tańca.

Zapraszamy

Więcej już niedługo w mojej książce „Opanuj domowe finanse Praktyczny poradnik kobiety”.

www.skamado.pl

Zaproś przyjaciółkę do akcji, wyślij
e-kartkę

Świętuj z nami w większym gronie. Wyślij zaproszenie do ogrodu róż do Twoich znajomych.
Dziękujemy!

Przykładowa kartka

Facebook