10 kroków do spełnienia Codziennie sprawdzone rady najlepszych Trenerów. Skorzystaj i ciesz się życiem!
___

10 kroków do… bycia dobrym trenerem

Pracuję jako trenerka biznesowa oraz osobista od 7 lat. Nie kończyłam szkoły dla trenerów. Uczyłam się - i wciąż się uczę - od wielu doświadczonych, zwykle starszych koleżanek i kolegów, którzy poświęcali czas na moje niekończące się pytania i prośby o ciągły feedback. Pozwalali ryzykować, popełniać błędy, pożyczać, modyfikować, przycinać na moją miarę, dzięki temu umożliwiając organiczny proces wzrastania mnie, człowieka, Doroty, w tej roli. Miałam też cudownych mentorów, z których ostatni – 81-letni Paolo Knill – powiedział ostatnio do grupy na zakończenie: „Dziękuję Wam. Tak dużo się od Was nauczyłem.”
Takiego życzliwego laboratorium życzę wszystkim trenerom, dopisując 10 kroków, które mi osobiście pomogły – i pomagają.

Jej motto

„Wtedy Wschód Słońca pocałował mą Poczwarkę – I wstałam – I ożyłam”
Emily Dickinson

10 kroków

 1. „Przebrałam się za Jakąś Ważną Panią”.
  Znajdź w sobie coś, czemu możesz ufać, na czym możesz się oprzeć. Nie graj kogoś, kim nie jesteś. Trener z wygolonymi bokami też może dostać zlecenie od dużego klienta, jeśli zbuduje z nim relację zaufania. Oczywiście, spodnie, koszula i marynarka dadzą sygnał, że rozumiesz, nie gardzisz, wychodzisz naprzeciw do kontaktu. Jeśli taki strój to język klienta, pokaż, że umiesz powiedzieć choćby „dzień dobry” i zrób to z pełną świadomością. Do dziś pamiętam komentarz koleżanki, która po kilku latach mojej pracy pojechała ze mną na szkolenie jako obserwator i trener „uczący się”. Po zakończonym szkoleniu wykrzyknęła: „Didi! Ty nie byłaś trenerem, ty po prostu byłaś sobą!”
 2. „A teraz zrobimy rozgrzewkę…”
  Badaj komu tu tak naprawdę spada energia, bo może tylko tobie? Może to ty jesteś tu znudzona i chcesz się rozerwać, pośmiać? Nie używaj grupy do zaspokajania własnych potrzeb.
 3. „Wrócimy do tego pytania…”
  Przecież nie wrócimy. Bądź uczciwa. Nie wiesz, przyznaj się. Jeśli znasz kogoś, kto wie wszystko, to czym prędzej mnie z nim poznaj.
 4. „Już ja ci pokażę!”
  Bądź przejrzysta, bezpieczna i godna zaufania. Nie przekonuj siłowo, nie pouczaj jak dzieci, nigdy nie poniżaj, nie ośmieszaj. Pozwól ludziom się z tobą nie zgadzać. W końcu jesteś czymś więcej, niż tylko swoimi przekonaniami, prawda?
 5. „Ten model zawsze sprawdza się w relacjach z pracownikami…”
  A skąd wiesz? Nie wierz w jedną właściwą teorię wszystkiego. Daj uczestnikom nauczyć czegoś ciebie. Pozwól im zmodyfikować, rozwinąć, zbadać to, co wiesz.
 6. „Beznadziejna grupa, strasznie oporowała!”
  To znaczy, że zaproponowałaś coś, na co nie byli gotowi, i w ten sposób dali ci o tym znać. Bądź z nimi w kontakcie! Kto tu komu służy?
 7. „Muszę się skupić na grupie, nawet w trakcie przerw.”
  Dbaj o siebie. Wysypiaj się, jedz zdrowo, nie bierz zbyt wielu zleceń – bo zaczniesz odreagowywać swój stres na grupach. Zmęczonemu trenerowi spada czujność, uważność i… wiarygodność.
 8. „Trudny uczestnik”
  Nie istnieje. Może być trudny dla ciebie. Co takiego robi, na co ty sama sobie nie pozwalasz, albo czego skrycie mu zazdrościsz? Jest tak wyluzowany, że nie dba o czas? Zabiera dużo przestrzeni na grupie, stawiając siebie na pierwszym miejscu? Wyraża swoją złość, niezadowolenie, frustrację wprost?
 9. „Powinnam była…”
  Rozmawiaj ze sobą. Badaj swoje motywacje. Pomyśl, co ci w ciągu dnia naprawdę dobrze poszło, z czego jesteś dumna. Jeśli się czegoś wstydzisz, jesteś niezadowolona, smutna, rozczarowana, obejmij siebie niedoskonałą i błądzącą. Taką samą jak twoi klienci.
 10. „Biznes to chałtura, ale robię to dla kasy”
  Gdzieś, gdzie pracują ludzie, na pewno jest i chałtura, i piękno. To, co widać, zależy od tego, kto patrzy.

Praktyka

Jeśli jesteś początkującą trenerką, wypisz, narysuj, namaluj, wytańcz lub wyśpiewaj wszystkie dary, jakie wnosisz ze sobą do sali szkoleniowej. Zastanów się też, co wnosi sama twoja obecność, gdy nie starasz się nadmiernie, ani nie wysilasz sztucznie. Jaką przestrzeń tworzysz dla ludzi – sobą?

Powodzenia!

Nasza trenerka

Dorota Kożusznik-Solarska

 

Autorka jest psy­cho­loż­ką, counsellorką Ges­talt, certyfikowaną mię­dzy­na­ro­do­wo tre­ner­ką kursu przywódczego Lea­der­ship De­ve­lop­ment Intensive oraz prowadzącą Pro­gram Na­tu­ral­ne­go Przy­wódz­twa - jeden do jed­ne­go. Od 2005 roku, we współpracy z firmą Pathways, szkoli ludzi biznesu z zakresu zarządzania i umiejętności liderskich.

Publikuje między innymi na blogu pathbook.pathways.com.pl Jej strona: www.bai­ka.org

Zapraszamy

Dorota Kożusznik-Solarska zaprasza:
Stephen Jenkinson po raz 2 w Polsce!

Projekcja filmu  GRIEFWALKER i prelekcja: 18.09.2013 Kraków/19.09.2013 Warszawa

Warsztat "SZTUKA GŁĘBOKIEGO ŻYCIA:  20-22.09.2013, okolice Krakowa

Więcej informacji o wydarzeniach wraz z tekstami Stephena Jenkinsona:
www.stephenjenkinson.pl/StephenJenkinson.pl/Event.html

Zaproś przyjaciółkę do akcji, wyślij
e-kartkę

Świętuj z nami w większym gronie. Wyślij zaproszenie do ogrodu róż do Twoich znajomych.
Dziękujemy!

Przykładowa kartka

Facebook