10 kroków do spełnienia Codziennie sprawdzone rady najlepszych Trenerów. Skorzystaj i ciesz się życiem!
___

10 kroków do dalszego poszukiwania wewnętrznego spokoju

To już ostatni dzień urodzinowego programu Dojrzewalni. Dziękujemy Ci, że jesteś Gościem naszego rozwojowego ogrodu i mamy nadzieję, że dzięki tym odwiedzinom w Twoim życiu pojawiło się więcej wiosny i siły. Dla nas okazja do podzielenia się z Tobą tym, co nam w duszach gra, była wielką radością.

Na zakończenie Lucyna Wieczorek, współzałożycielka Dojrzewalni, której inspiracje otwarły naszą akcję, podzieli się z Tobą dziesięcioma krokami do dalszego poszukiwania wewnętrznego spokoju. Są one podane w formie tytułów Jej ulubionych książek, wybranych spośród tych, które zrobiły na Niej wrażenie w ciągu ostatnich 10 lat. Jest to wyraz naszej wdzięczności do ich Autorów i Czytelników.

Dziękujemy za to, że jesteście. Za doświadczenie więzi, bliskości i zrozumienia na subtelnych poziomach duszy. Jednocześnie dedykujemy te kroki Kobietom, które mają zbyt mało wsparcia w swojej podróży przez życie.

Jej motto

A gdyby tak powiedzieć sobie: Jestem niesamowicie silna, bo znajduję w sobie odwagę, by iść za głosem swojej pasji, wnosić do świata to, co jest moim prawdziwym talentem, na swoich własnych warunkach. Boję się, ale ufam, że życie prowadzi mnie w dobrym kierunku i ryzykuję – po to by moje życie miało głębię i sens.
Ewa Panufnik, Gdybym dorosła

10 kroków

 1. Jeśli myślisz o sobie „Kobieta na zakręcie”, poszukaj wsparcia innych kobiet, które przeżyły coś podobnego. Czasem kiedy nie masz tego wsparcia w rzeczywistości, pomocne może być forum internetowe czy książka. Wsparcie to podstawa do pogodzenia się z tym, co jest i pójścia o krok dalej.
 2. „Zacznij tu gdzie jesteś”. Jakichkolwiek korekt swojego życia pragniesz, rozejrzyj się dookoła siebie oraz w sobie. Rozpoznaj, doceń to miejsce życia, w którym jesteś i zrób dzisiaj ten jeden krok we właściwym kierunku. Być może, przed Tobą:
 3. „Całkowicie inny sposób życia”. To między innymi uwalnianie się od tego, co znane i ryzyko oraz nadzieja związane z nowym. Są osoby, które przyzwyczajają się do życia w więzieniu, na szczęście nawyki można zmieniać. Do it!
 4. Pozwól sobie na pożegnanie starego, powiedz: „Mam to za sobą”. Być może zainspiruje Cię do tego Shirley MacLaine opisem tego, z czym się pożegnała. Jest to historia pełna pogody ducha i lekkości napisana przez dojrzałą kobietę, która cieszy się życiem.
 5. Poczuj się „Odrodzona”. To jest możliwe w każdym wieku i po każdym zakręcie! Jeśli lubisz czerpać inspiracje od odważnych intelektualistek, nie zawiedziesz się na Dziennikach Susan Sontang.
 6. „Wybierz szczęście”. Kiedy się odrodzisz, możesz wybierać. Tak, nie masz wpływu na wiele rzeczy, na to ile masz lat i jacy są inni ludzie, ale masz wpływ, jak na to odpowiesz. Szczęście to nie tylko los, to także wybór, jak na swój los odpowiesz.
 7. „Gdziekolwiek jesteś, bądź”. To dobry sposób na codzienną praktykę szczęśliwego życia. Jeśli żyjesz szybko, tym bardziej odnajdź swoje znaczenie bycia. Co to znaczy dla Ciebie być? Co to znaczy równowaga pomiędzy działaniem, a byciem? Niełatwe? Tylko na początku.
 8. Sprawdź jak wielka jest „Potęga teraźniejszości”. Kiedy nauczysz się zwalniać, świadomie być tu i teraz, otworzy się przed Tobą potęga teraźniejszości. To nie jest przypadek, że książka Eckharta Tolle sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie.
 9. Zawrzyj „Małżeństwo rozumu z duszą”. To jeden z tych związków, który nie pozostawia zobowiązań. No może jedno, aby opowiedzieć innym, jak to jest.
 10. Ufaj i sięgaj po wsparcie. Jesteśmy „Śmiertelni Nieśmiertelni”. Czy to możliwe, aby odnaleźć namiętny spokój w dramatycznych chwilach życia? A jednak. W ostatnim kroku ponownie zachęcam: szukaj towarzystwa osób, które dodadzą Ci otuchy lub skrzydeł. Może poczujesz bliskość, albo rozluźnienie. Dzieli nas tysiące myśli, albo tysiące kilometrów, ale nasze wewnętrzne światy, podróże, pytania i tęsknoty są takie podobne.

Do zobaczenia. Do kontaktu!

Praktyka

Zapraszamy do lektury

 • Anna Maruszeczko, Kobieta na zakręcie
 • Pema Cziedryn, Zacznij tu gdzie jesteś
 • Jiddu Krishnamurti Całkowicie inny sposób życia
 • Shirley MacLaine, Mam to za sobą i inne wyznania
 • Susan Sontag, Odrodzona
 • Sonja Lyubomirsky, Wybierz szczęście. Naukowe metody budowania życia, jakiego pragniesz
 • Jon Kabat-Zinn, Gdziekolwiek jesteś, bądź
 • Eckhart Tolle, Potęga teraźniejszości
 • Ken Wilber, Małżeństwo rozumu z duszą
 • Ken Wilber, Śmiertelni Nieśmiertelni

Nasza trenerka

Lucyna Wieczorek

Współzałożycielka Dojrzewalni Róż. Twórczyni Rozwojo­wego Festiwalu dla Kobiet PROGRESS­teron. Laureatka nagrody Kryształowe Zwierciadła. Trenerka II stopnia rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Zapraszamy

Zapraszamy Cię do szukania dalszych inspiracji w naszym rozwojowym e-magazynie endorfina

Jeśli interesują Cię warsztaty, programy, projekty rozwojowe, odwiedzaj nas na www.dojrzewalnia.pl/dojrzewalnia_roz/

Zaproś przyjaciółkę do akcji, wyślij
e-kartkę

Świętuj z nami w większym gronie. Wyślij zaproszenie do ogrodu róż do Twoich znajomych.
Dziękujemy!

Przykładowa kartka

Facebook